• Święto Niepodległości

     • Uroczyste obchody wyjątkowej rocznicy.

      W piątek, 9 listopada społeczność naszej szkoły świętowała setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Apel rozpoczęliśmy od udziału w akcji „Rekord dla niepodległej”, która polegała na odśpiewaniu czterozwrotkowego hymnu Polski o godzinie 11:11.

      Część artystyczna przygotowana przez uczniów klas IV – VIII przedstawiła w przystępny sposób historię Polski od utracenia niepodległości, aż po jej odzyskanie. Wiersze były przeplatane piosenkami patriotycznymi, które uprzyjemniły apel. Na zakończenie przedszkolaki zaśpiewały piosenkę, do której tańczyły z flagą Polski.

      Ten dzień był bardzo uroczysty!

     • Mały odkrywca

     • W miniony piątek odbyły się warsztaty chemiczne dla klas 0-III. Dzieci miały okazję poznać tę dziedzinę nauki od bardzo ciekawej strony. Uczniowie ubrani w ochronny fartuch, rękawiczki i specjalne okulary, brali czynny udział w eksperymentach, poznali zasady przeprowadzania doświadczeń oraz zachowywania się w pracowni chemicznej. Największą radość sprawiło im obserwowanie "wybuchającego wulkanu".

     • konkurs - regionalny

     • Nowe osiągnięcie w naszej szkole:

      Marcelina Kaczmarek: 1
      Zofia Graf: 3
      Alan Thiel: 3
      Jakub Krawczyk: wyróżnienie

      Konkurencja: konkurs
      Okręg: regionalny

      Uczniowie klasy II i III wzięli udział w V Powiatowym Konkursie Literacko-Plastycznym „Słowem malowane” zorganizowanym przez Młodzieżowy Dom Kultury w Trzciance. 8 listopada br. przyznano nagrody. Wśród nagrodzonych znaleźli się także uczniowie naszej szkoły:

     • Mały Miś

     • W ramach projektu czytelniczego Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury odwiedziła nas przedstawicielka grupy MAC- pani Karolina Szwed. Pani Karolina przeczytała dzieciom opowiadanie o krasnalu z pakietu Ada i Olek, wpisała się do kroniki projektu i zostawiła dzieciom w prezencie od wydawnictwa MAC książeczkę z opowiadaniami. Wylosowała także dziecko, które tego dnia zabrało misia do domu. Dziękujemy ślicznie za przemiłe spotkanie !!!!!

     • Dyskoteka

     • Ostatniego dnia października, w środę nasze dzieci z klas 4-8 mogły poczuć haloowenową atmosferę. Odbyła się wtedy dyskoteka. P. Łukasz wraz z dziećmi przygotował dekorację na sali, a p. Ola i p. Karolina opiekowały się nami. Tańców i zabaw nie było końca. Wszyscy świetnie się przebrali i chętnie uczestniczyli w konkurencjach.

     • Halloween w przedszkolu

     • Halloween to tradycja odległa od nas kulturowo i geograficznie, warto jednak poświęcić jej miejsce z kilku powodów. Po pierwsze - warto poznawać zwyczaje w innych krajach, po drugie - w wyniku przenikania się kultur - halloweenowe dynie coraz częściej zaglądają do Polski, a po trzecie - dla nas najważniejsze - Halloween stanowi dobrą okazję do poćwiczenia różnych umiejętności w wesoły, żartobliwy sposób, a taką naukę nasze dzieci lubią przecież najbardziej :).

      31.11 dzieci z oddziałów przedszkolnych przyszły przebrane aby świętować Halloween. Były tańce, zabawy, zadania, małe czary mary- same dmuchały się balony, a butelka wciągnęła jajo do środka.Nie zabrakło także bajeczki o śmiesznej czarownicy oraz cukierków. Było wesoło !!! Tego dnia odbyło się także rozstrzygnięcie konkursu na Halloweenowy lampion. GRUPA MŁODSZA: I miejsce- Szymon Krasiczyński II miejsce- Gabrysia Nalewajek, Damian Konig III miejsce- Jesika Gózik GRUPA STARSZA: I miejsce- Ksawery Staszewski II miejsce- Adrian Golik, Krystian Kubiak III miejsce- Zuzia Pisarska Dzieciom i rodzicom serdecznie GRATULUJEMY !!!

     • Pasowanie na ucznia

     • Pierwszoklasiści z Naszej Szkoły stali się pełnoprawnymi uczniami. Dnia 31 października odbyło się uroczyste pasowanie na ucznia. W obecności swoich bliskich, nauczycieli, zaproszonych gości oraz braci uczniowskiej, dwanaścioro pierwszaków złożyło uroczyste ślubowanie. Wszyscy zgodnie obiecali być wzorowymi uczniami i dbać o dobre imię Naszej Szkoły. Akt pasowania poprzedzony był występem artystycznym, w którym zaprezentowali swoje umiejętności.

      Po ślubowaniu Pani Dyrektor Wioletta Flisikowska pasowała pierwszoklasistów na uczniów Szkoły Podstawowej im. Przyjaciół Lasu w Rychliku. Na zakończenie wszyscy uczniowie klasy pierwszej otrzymali dyplomy oraz upominki od Pani Dyrektor, od Wychowawcy, od koleżanek i kolegów z klasy drugiej oraz od Pana Burmistrza Krzysztofa Czarneckiego. Po części oficjalnej goście i dzieci zostali zaproszenie na słodki poczęstunek.

       

     • Halloween jako angielska tradycja

     • W dniach 30.10. oraz 31.10 na lekcjach języka angielskiego poznawaliśmy bliżej kulturę krajów anglojęzycznych. Tym razem pani Gosia przybliżyła nam tradycje związane z tamtejszym świętem Halloween.

     • Na ludowo

     • 22. października uczennice z naszej szkoły w asyście nauczyciela wybrały się na konkurs wokalny "Na Ludowo Zaśpiewajmy" w Białej. Wystąpiły w dwóch kategoriach wiekowych: solista klas IV - VI oraz solista VII - VIII. W tej drugiej, śpiewająca przy akompaniamencie Karoliny Janczarek (bęben djembe) i Marka Gordzieja (gitara) Monika Złocińska została nagrodzona wyróżnieniem. Wykonała piosenkę pt. "W moim ogródeczku". W kategorii solistów młodszych I miejsce wyśpiewała Wiktoria Paprocka z piosenką "Kare konie".

      Nauczyciel przygotował podkład w całości samplowany z utworu Grzegorza Ciechowskiego, ten w połączeniu ze śpiewem Wiktorii wzruszył do łez jurorów, m.in. p. Halinę Benedyk, wokalistkę i pedagoga.

       

      Natomiast w czwartek 25 października, nasza niezwykle utalentowana solistka Wiktoria Paprocka wyśpiewała I miejsce na XVIII Konkursie Piosenki Ludowej w Rosku. Gratulujemy młodej artystce i życzymy dalszych sukcesów.

     • Spotkanie z poetką

     • 25 września w naszej szkole gościliśmy Panią Teresę A. Ławecką – niewidomą poetkę. Pani Teresa od wielu lat mieszka w Słupsku; jednak urodziła się w Trzciance. Jest to przykład osoby, która pomimo swojej niepełnosprawności nie poddaje się, ale aktywnie uczestniczy w życiu społecznym, rozwija swoje pasje i zainteresowania. Życie Pani Teresy to suma wielu doświadczeń na różnych płaszczyznach, którymi chętnie dzieli się z dziećmi. Uczy, jak pomagać osobom niepełnosprawnym, jak traktować je w sposób naturalny, by czuły się społecznie potrzebne i akceptowane. W czasie zajęć uczniowie dowiedzieli się jak prowadzić niewidomego, poznali lalkę Zuzię z sześcioma guziczkami do nauki alfabetu Braille’a, zobaczyli sztuczkę z nawlekaniem igły. Pani Teresa zaprezentowała dzieciom urządzenie zwane colorino, które rozpoznaje kolory, shoppa – przenośny powiększalnik elektroniczny, lupy powiększające, linijki i zeszyty dla osób niedowidzących. Omówiła również zasady i przydatność czytaka, dzięki któremu świat książek jest dla niej dostępny. W roku 2016 zdobyła nawet Laur Czytelnika słupskiej biblioteki, gdyż w tym właśnie roku „przeczytała” najwięcej książek (409). Podczas spotkania Pani Teresa zaprezentowała dzieciom swoje wiersze a na zakończenie przekazała wraz z dedykacją tomik poezji. Dziewczynki z najstarszej klasy też miały dla naszego gościa niespodziankę; recytowały wiersze Pani Teresy, która wysłuchała ich z wielkim wzruszeniem. Celem spotkania było ukazanie dzieciom jak żyją osoby niewidome oraz to, że mogą być samowystarczalne, uczestniczyć aktywnie w życiu społecznym. Ważne jest także, aby już od najmłodszych lat uczyć dzieci tolerancji, przypominać im o godności każdego człowieka, także tego który doświadczony jest różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Z zajęć dzieci wyszły na pewno bogatsze o nowe doświadczenia.

     • Klimatyczna Klasa

     • W dniu 24 października  2018 r. uczniowie klasy II  wzięli udział w  zajęciach terenowych. Młodzi przyrodnicy oceniali stan powietrza na podstawie zaobserwowanych porostów nadrzewnych. Badania prowadzili w pobliżu szkoły oraz w pobliskim lesie. Na podstawie przeprowadzonych obserwacji uczniowie klasy II wyciągnęli jeden wniosek: MAMY BARDZO CZYSTE POWIETRZE :)

     • Dzień pieczonego ziemniaka

     • Dnia 17.10.2018 roku, maluszki wybrały się na wycieczkę do Górnicy. Na miejscu wspólnie obchodziliśmy Dzień Pieczonego Ziemniaka. Były zawody, było ognisko i wspólna zabawa. Dzieci zmęczone, ale i zadowolone wróciły do przedszkola.

     • Mistrzostwa Szkoły w warcabach

     • W dniu 17 października zakończyły się Mistrzostwa Szkoły w warcabach dla klas 1-3. Zwyciężył Jan Łukaszewski (kl.II) przed Maksymem Matuszewskim (kl. III) i Marceliną Kaczmarek (kl.II). Gratulujemy!!!

     • Wycieczka do Torunia

     • We wtorek 9 października 2018 r. klasa VIII wybrała się na jednodniową wycieczkę do Torunia. O godzinie 6.30 przed szkołą spotkaliśmy się z naszą wychowawczynią panią Karoliną oraz panią Aleksandrą Kuźniarek. Najpierw zwiedzaliśmy Stare Miasto w Toruniu, spotkaliśmy się z przewodnikiem – panem Mateuszem i odbyliśmy z nim spacer. Zobaczyliśmy pomnik Mikołaja Kopernika, ratusz i inne zabytki na toruńskiej Starówce. Kolejnym punktem wycieczki był seans w Planetarium. Wszyscy z zapartym tchem oglądaliśmy film pt. „Wirująca Ziemia” i uczyliśmy się jak rozpoznawać gwiazdy, poznaliśmy podstawowe informacje związane z ruchem wirowym oraz obiegowym Ziemi, zjawisko dnia i nocy oraz następstwo pór roku. W przystępny sposób poznaliśmy, jak zmienia się wygląd nieba i układ gwiazdozbiorów w ciągu roku, jaką rolę pełni Gwiazda Polarna oraz skąd biorą się fazy Księżyca. Następnie udaliśmy się na posiłek oraz na seans do kina. Wycieczka była bardzo udana, wróciliśmy zadowoleni i pełni wrażeń.

     • Dzień pieczonego ziemniaka

     • We wtorek dzieci z zerówki wraz ze swoją wychowawczynią Elżbietą Sicińską i p.Teresą Susek , udały się do Państwa Pańkow- rodziców naszego Wiktora- na „ziemniaczany piknik”.Główną atrakcją podczas tego pikniku był oczywiście ziemniak. Najpierw dzieci musiały poszukać ziemniaków na terenie posiadłości. Następnie wysłuchały bajki o ziemniaku i ,podobnie jak to w bajce było, postanowiły upiec ziemniaki w ognisku.Podczas gdy w ognisku piekły się ziemniaczki, a na ruszcie kiełbaski (pilnowane przez naszego Niebieskiego Misia) dzieci brały udział w różnych konkursach i zawodach sportowych, w których głównym bohaterem był ziemniak: sadziły i zbierały ziemniaki, przenosiły na łyżce, transportowały ziemniaki na koniec rzędu.Nie obyło się oczywiście bez głośnego czytania– tym razem czytała p. Sabina Pańkow. Pogoda nam dopisała, dzięki czemu dzieci do woli mogły wybiegać się i pobawić na świeżym powietrzu.Dziękujemy ślicznie Pani Sabinie oraz Panu Adamowi Pańkow za przyjęcie i ugoszczenie naszej całej brygady.

     • Spotkanie z policją

     • Dnia 5 października 2018 roku naszą szkołę odwiedziła funkcjonariuszka policji. W spotkaniu wzięły udział dzieci z klas I-III oraz przedszkolaki.

      Celem wizyty było przypomnienie podstawowych zasad bezpieczeństwa. Pani policjantka przybliżyła dzieciom podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się po drogach, przypomniała numery alarmowe oraz zasady zachowania się podczas spotkania z nieznajomym.                                                                                                                                                                                                                                                              Dzieci czynnie uczestniczyły w spotkaniu, dzieliły się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami.

     • Dzień Chłopaka w przedszkolu

     • Chłopaki czy to małe, czy to duże świętują swój dzień 30 września. Nasi najmłodsi mężczyźni również doczekali się życzeń i prezentów od swoich koleżanek i wychowawczyni z grupy maluszków. Było 100 lat, były brawa, były próby no i…… oczywiście prezenty!!!! Wszystkiego najlepszego chłopcy.

     • Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

     • VIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia odbył się pod hasłem "Młodsi sprawdzają czy starsi tabliczkę mnożenia znają". W naszej szkole przygotowania trwały kilka dni. Piętro zamieniło się w "tabliczkowy świat" dziesiątki przykładów i rymowanek matematycznych zawisły ma ścianach. W piątek 28 września patrole egzaminacyjne sprawdzały znajomość tabliczki mnożenia. Jeden patrol udał się do trzcianeckiego Ratusza gdzie w miłej atmosferze egzaminował urzędników.

      Drugi ruszył na wioskę, a trzeci egzaminował dzieci i pracowników naszej szkoły. Wręczyliśmy około 60 medali ekspertów tabliczki mnożenia!! Nasze dzieci zmierzyły się z zagadkami i sportowo-matematycznymi konkurencjami. Wszyscy bawiliśmy się znakomicie! Za rok powtórzymy akcję. Bardzo dziękuję klasie 8 za pomoc i zaangażowanie

     • Dzień chłopca w klasie VIII

     • Kilka lat z rzędu świętowaliśmy ten dzień przy ognisku i konkurencjach sportowych. W tym roku, ze względu, że to ostatni Dzień chłopca w takim gronie dziewczyny postanowiły zorganizować coś bardziej ekstra...Chłopcy niczego nie świadomi do samego końca byli przeszczęśliwi. Koleżanki z klasy zabrały Ich na kręgle do Piły! Radość i uśmiech na Ich twarzach bezcenna. Zabawa była przednia. Kręgle, pizza, cola. Wspólnie spędzony czas na zabawie, wygłupach na długo zapisze się w Ich pamięci. W drodze powrotnej zahaczyliśmy o Park Ryb Słodkowodnych w Trzciance-nie spieszyło Im się do szkoły park linowy, zabawa w chowanego, karuzela, zjeżdżalnia- przez moment mogli poczuć się jak małe dzieciaki. Wspaniały czas, w fantastycznym towarzystwie Dziękujemy rodzicom za pomoc w organizacji.

     • Małe rączki, wielkie słowa

     • Dzisiaj w Bibliotece Publicznej w Centrum Kultury w Trzciance odbył się powiatowy przegląd recytatorski dla przedszkolaków pt. „Małe rączki, wielkie słowa” . Podczas przeglądu dzieci z powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego zaprezentowały wiersze wielkopolskich poetów.

      Nasze przedszkole reprezentowały Zosia Olczak , która zaprezentowała wiersz Emilii Waśniowskiej „W najgłębszej tajemnicy” oraz Zosia Nowak z wierszem tej samej autorki „Wiersz dla mamy i taty”. Każdy z uczestników przeglądu otrzymał nagrodę oraz pamiątkowy dyplom za swój występ.

    • Witamy!

    • Szkoła Podstawowa im. Przyjaciół Lasu w Rychliku, Rychlik 16

    • Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas.

     Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas. Vestibulum tortor quam, feugiat vitae, ultricies eget, tempor sit amet, ante. Donec eu libero sit amet quam egestas semper. Aenean ultricies mi vitae est. Mauris placerat eleifend leo.

     Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas. Vestibulum tortor quam, feugiat vitae, ultricies eget, tempor sit amet, ante. Donec eu libero sit amet quam egestas semper. Aenean ultricies mi vitae est. Mauris placerat eleifend leo. Quisque sit amet est et sapien ullamcorper pharetra.

     Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas.