• PACHNĄCA LEKCJA W KLASACH I -III
     • PACHNĄCA LEKCJA W KLASACH I -III

     • 28 maja w naszej szkole odbyły się warsztaty mydlarskie, w których uczestniczyli uczniowie klas I – III.

      Dzieci miały niepowtarzalną okazję, by zrobić swoje własne mydełka. Mogły wybrać jego kształt, kolor, zapach oraz dodać do niego różne elementy dekoracyjne. Była to dobra zabawa oraz możliwość rozwoju kreatywnego myślenia. Przy okazji mogły poznać właściwości ziół i olejków kosmetycznych oraz spróbować rozpoznać różne zapachy, co jak się okazało wcale nie jest proste. Wykonane mydełka już wkrótce będą ciekawym i pachnącym upominkiem dla najbliższych – mamusi i tatusia.

       

      Podziękowania dla pani Ani Kościelnik za ciekawą i pachnącą lekcję.

    • Wyjazd klas IV i V do Trzcianki
     • Wyjazd klas IV i V do Trzcianki

     • W miniony piątek dzieciaki z klas IV i V udały się na wyjazdowe zajęcia. Z samego rana w trzcianeckiej hali obejrzeliśmy spektakl pt. ”Ścieżkami bogów”. Przedstawiał on zarys wiedzy o bohaterach mitów greckich. Sylwetki postaci zostały nakreślone tak, aby zaakcentować ich boskie atrybuty.

      Kolejny punk wyjazdu obejmował wizytę w Bibliotece Publicznej i Centrum Kultury w Trzciance. Uczniowie wzięli udział w grze przygotowanej przez pracownicę biblioteki, która miała na celu poznanie wszystkich działów i zakamarków biblioteki. Zapoznali się również z dość przyjemnymi robotami – Photonami.

      Po tylu wrażeniach umysłowych przyszedł czas na relaks dla ciała, który zapewniła nam wizyta na miejskim placu zabaw.

    • V Gminny Konkurs Ratownictwa Wodnego " Z wodą za pan brat"
     • V Gminny Konkurs Ratownictwa Wodnego " Z wodą za pan brat"

     • 24 maja czterech uczniów z klasy 8 reprezentowali naszą szkołę w V Gminnym Konkursie Ratownictwa Wodnego ,, Z wodą za pan brat". Podczas konkursu było sprawdzane: wiedza, umiejętności sportowe oraz kreatywność. Uczniowie bardzo się starali, w wyniku tego zajęli II miejsce i tym samym zakwalifikowali się na kolejny etap konkursu. Mamy nadzieję, że i tam postarają się o podium.

    • Dzień Mamy i Taty w Przedszkolu.
     • Dzień Mamy i Taty w Przedszkolu.

     • 22 maja w naszym Oddziale Przedszkolnym odbyła się uroczystość z okazji dnia Mamy i Taty. Na zaproszenie dzieci przybyli do szkoły niezwykli goście – Rodzice, dla których nasi wychowankowie przygotowali bogaty program artystyczny. Dzieci dla swoich ukochanych Rodziców recytowały wiersze, śpiewały piosenki, składały życzenia. Nad przebiegiem występów czuwały wychowawczynie. Publiczności bardzo podobały się popisy dzieci, na twarzach Rodziców malowało się wzruszenie i duma, że mają tak zdolne pociechy. Po występach dzieci obdarowały swoich najbliższych laurkami i własnoręcznie wykonanymi upominkami. Uroczystość przebiegała w ciepłej i miłej atmosferze i na pewno na długo pozostanie w pamięci rodziców.

    • Z wizytą w parku linowym
     • Z wizytą w parku linowym

     •  W poniedziałek, 20.05.2019r. klasy VI i VII wybrały się na szkolną wycieczkę. Tym razem czekała nas przygoda kilka metrów nad ziemią. Rankiem, tuż po pierwszej lekcji wyruszyliśmy do Rudnicy. Na miejscu czekali na nas panowie instruktorzy oraz idealna pogoda. Nasza wyprawa rozpoczęła się od szkolenia z obsługi uprzęży zabezpieczających. Nie było wcale tak łatwiutko, gdyż bez zdanego egzaminy z zasad bezpieczeństwa i sposobu zabezpieczania się na linach i przepinania nie było mowy o wejściu na którąkolwiek z tras. Na szczęście wszyscy zdaliśmy wzorowo. Zabawa pośród drzew sprawiła nam ogromną frajdę ale i wymagała niemałego wysiłku. Bardzo podobały nam się zjazdy i ciekawe przeszkody na trasach. Każdy walczył na tylu trasach, na ile starczyło mu czasu i sił. Wszyscy poradzili sobie wyśmienicie. Po zakończonej zabawie w "małpim gaju" zasiedliśmy do pieczenia kiełbasek przy ognisku. W drodze powrotnej w autobusie panowała przyjemna cisza. Absolutnie nie była spowodowana naszym zmęczeniem ;) 

    • Mistrzostwa Polski Szkół
     • Mistrzostwa Polski Szkół

     • SP Rychlik z Brązowym Medalem Mistrzostw Polski !!! 17-18 maja w Żerkowie rozegrane zostały Mistrzostwa Polski Szkół Podstawowych i UKS-ów w warcabach klasycznych. Całe rozgrywki przeprowadzone w kategoriach: przedszkola, klasy 1-3 SP, klasy 5-8 SP oraz szkoły ponadgimnazjalne. Do klasyfikacji drużynowej brano pod uwagę po dwóch zawodników i dwie zawodniczki SP klas 1-4 i 5-8 oraz po 1 zawodniku i zawodniczce z przedszkola oraz szkół ponadgimnazjalnych. W zawodach wystartowali nasi zawodnicy w 16 osobowym składzie. Dobrze zaprezentowały się przedszkolaki Zofia Nowak oraz Wiktor Pańkow zajmując 9 miejsca w swoich kategoriach. W klasach 1-4 rewelacyjnie zagrały pierwszoklasistka Aniela Burdajewicz i Marcelina Kaczmarek (2 klasa) zajmując 11 i 12 miejsce. W klasach starszych najlepiej zagrały Agata Filisikowska 6 miejsce oraz Oliwia Kenig 7 miejsce. Wszyscy zawodnicy bez wyjątku walczyli dzielnie, bowiem każdy mały punkt był na wagę medalu. I udało się, ostatecznie zdobyliśmy puchar i BRĄZOWY medal MISTRZOSTW POLSKI. Gratulujemy zawodnikom, życzymy dalszych sukcesów oraz wytrwałości przy warcabnicy. Niebawem kolejny udział w Mistrzostwach Polski, tym razem drużynowych, które odbędą się od 5 do 9 czerwca w Dąbkach. Już trzymamy kciuki :)

    • MISTRZOSTW GMINY W WARCABACH
     • MISTRZOSTW GMINY W WARCABACH

     • Dzisiaj w Katolickiej Szkole Podstawowej w Trzciance odbyły się VII Mistrzostwa Gminy Przedszkolaków i I Mistrzostwa Gminy Klas I-III w warcabach klasycznych. Wystartowało łącznie 51 uczniów i przedszkolaków z trzcianeckich szkół i przedszkoli. Naszą szkołę reprezentowało 9 uczniów i sześciu przedszkolaków.W klasach I-III zwyciężył Maksym Matuszewski, a w klasyfikacji dziewcząt wygrała Aniela Burdajewicz, przed Julią Pańkow i Michaliną Gaweł. Wysokie miejsca zajęli również: 4- Kuba Krawczyk, Marcelina Kaczmarek i Zofia Nowak, 5- Julia Szpica, Wiktor Pańkow i Anna Thiel, 6 - Dominik Złociński, Zofia Graf i Wiktoria Matuszewska. Gratulujemy.

    • 3 maja
     • 3 maja

     • W tym roku podobnie jak w roku poprzednim w naszej szkole obchodziliśmy rocznicę uchwalenia Konstytucji 3-Maja. Apel z okazji Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja jest wpisany w coroczny kalendarz uroczystości naszej Szkoły, dlatego też jest wspaniałą możliwością, by uzmysłowić wszystkim, jak ważną rolę i znaczenie mają słowa: Ojczyzna i Patriotyzm.

      Aby upamiętnić ten doniosły fakt w historii Polski, uczniowie naszej szkoły przygotowali część artystyczną o patriotycznej wymowie. 

      Uroczystość tę zainicjowało odśpiewanie hymnu narodowego, po którym odbyła się część artystyczna. Swoim udziałem w Narodowym Święcie Konstytucji mieliśmy okazję zamanifestować uznanie dla twórców pierwszej w Europie i drugiej na świecie nowoczesnej, spisanej ustawy zasadniczej, która była wynikiem dążeń do naprawy stosunków wewnętrznych Rzeczypospolitej, Była to również dobra okazja do ukazania naszym uczniom przywiązania do symboli narodowych i żywa lekcja historii Polski.  

    • Grand Prix Wielkopolski w Sarbii
     • Grand Prix Wielkopolski w Sarbii

     • Dzisiaj w Sarbii odbył się czwarty Turniej z cyklu II Grand Prix Wielkopolski w warcabach stupolowych. W grupie do lat 8 pierwsze miejsce zajęła Aniela Burdajewicz zwyciężając wszystkie partie. Kamil Flisikowski w kategorii do lat 11 również wygrał z maksymalną ilością punktów. Jan Łukaszewski zajął miejsce 6, a Marcelina Kaczmarek 10. W grupie do lat 15 zwyciężyła Oliwia Kenig, remisując tylko jedną partię ze swoja koleżanką klubową, Agatą Flisikowską, która uplasowała się na drugim miejscu. Gratulujemy wysokich wyników

    • EKOLOGIA – SADZIMY DRZEWA
     • EKOLOGIA – SADZIMY DRZEWA

     • Ekologia- mądre słowo,
      a co znaczy- powiedź, sowo?
      Sowa chwilę pomyślała 
      i odpowiedź taką dała:
      „To nauka o zwierzakach,
      lasach, rzekach, ludziach, ptakach.
      Mówiąc krótko, w paru zdaniach,
      o wzajemnych powiązaniach
      między nami, bo to wszystko
      to jest nasze środowisko.
      Masz je chronić i szanować”
      - powiedziała mądra sowa....
       

      Nie pierwszy już raz, dzieci z naszej szkoły wzięły udział w akcji ekologicznej „ Sadzenia drzew”.  W miesiącu kwietniu wypada Międzynarodowe Święto Ziemi, więc postanowiliśmy zrobić dla niej dobry uczynek. W poniedziałek, 29 kwietnia br.  wraz z zaprzyjaźnionym podleśniczym Panem Markiem Wardakiem, wszystkie klasy wyposażone w odpowiedni sprzęt, wybrały się razem ze swoimi wychowawcami na wyznaczone miejsca, aby posadzić sadzonki drzew. W rozplanowaniu miejsca nasadzeń pomagał nam również sołtys wsi Rychlik Pan Jacek Warnkowski. Wcześniej jednak było zadanie, które polegało na rozpoznaniu gatunków drzew. Co sprytniejszym się to udało:  Monice Złocińskiej, Marcinowi Kenig z kl. VIII,  Oliwii  Semenowicz z kl. IV . W nagrodę będą oceny do dziennika. Posadziliśmy więc takie gatunki jak: dąb, olsza, lipa, czarny bez oraz krzew rokitnika. Każdy miał szansę wykazać się pod czujnym okiem pana podleśniczego oraz wychowawców, którzy chętnie przyłączyli się do akcji. Organizacją sadzonek i planem tego proekologicznego dnia zajęła się pani od przyrody i geografii. Celem podjętych działań było uświadomienie uczniom, na jakie zagrożenia narażona jest nasza niebieska planeta oraz rozwijanie postaw proekologicznych.

      Dziękujemy bardzo Nadleśnictwu Trzcianka za użyczenie sadzonek ze Szkółki Gospodarczej w Niekursku.

    • Ósmoklasiści w stolicy!!!
     • Ósmoklasiści w stolicy!!!

     • 24.04.2019 o godzinie 6 wyruszyliśmy na wspaniałą wycieczkę do naszej cudownej Warszawy. Gdy dotarliśmy na miejsce, od razu rozpoczęliśmy zwiedzanie bardzo interesujących obiektów historycznych. Mieliśmy wspaniałego przewodnika, który pokazywał nam ciekawe miejsca w naszej stolicy, które na prawdę było warto zobaczyć np.: Łazienki Królewskie, Stadion Narodowy, Zamek Królewski, Katedra św. Jana, Pałac Kultury i Nauki oraz wiele innych. Lecz największe wrażenie wywarło na nas Muzeum Powstania Warszawskiego. Cały przebieg powstania i to co ludzie przeżywali w tamtych czasach, jak mieli ciężko, i jak walczyli o naszą teraz wolną Polskę. Podczas powrotu do domu oczywiście nie mogło zabraknąć McDonalda :) Wszyscy świetnie się bawili i byli bardzo zadowoleni. Wspomnienia będą nam towarzyszyć przez długie, długie lata. Uczennica Monika Z.

     • Błąd w kalendarzu

     • W kalendarzu umeszczonym na stronie szkoły pojawił się błąd. W najblższy poniedziałek i wtorek przychodzimy do szkoły. Za pomyłkę przepraszamy.

    • Szachiści na Półfinale
     • Szachiści na Półfinale

     • Dzisiaj w Młodzieżowym Domu Kultury w Trzciance odbył się Półfinał Mistrzostw Wielkopolski Juniorów i Młodzików w szachach. Naszą szkołę reprezentowało czterech zawodników. Agata Flisikowska zajęła I miejsce w kategorii dziewcząt do lat 13, a Aniela Burdajewicz II miejsce w grupie dziewcząt do lat 9. Natomiast Marcelina Kaczmarek i Maksym Matuszewski zajęli 4 miejsca. Wszyscy uzyskali awans do Mistrzostw Wielkopolski. Gratulujemy!!!

    • PO PROSTU TAŃCZ
     • PO PROSTU TAŃCZ

     • W piątek, 5 kwietnia, w Hali Sportowo-Widowiskowej w Trzciance odbył się Gminny Międzyprzedszkolny Przegląd Tańca „Po prostu tańcz”, którego organizatorem było Gminne Przedszkole nr 4 w Trzciance. W Przeglądzie udział wzięły przedstawiciele naszego  oddziału przedszkolnego. Wszystkie dzieci zaprezentowały bardzo piękne układy taneczne. Na koniec czekała na nie niespodzianka….wszyscy otrzymali złote medale. Nasze przedszkolaki wróciły do przedszkola zadowolone z medalem na piersi.

    • Grand Prix Wlkp w Krzyżu
     • Grand Prix Wlkp w Krzyżu

     • Dzisiaj w Krzyżu odbył się trzeci rzut tegorocznego Grand Prix Wielkopolski. W kategorii do lat 8-u zwyciężyła Aniela Burdajewicz, a Julia Pańkow zajęła 3 miejsce. W kategorii do lat 11-u Kamil Flisikowski zajął miejsce drugie, a do lat 15-u zwyciężyła Agata Flisikowska. Gratulujemy. Szczegółowe wyniki na stronie https://www.warcaby.pl/wyniki/

    • GMINNY KONKURS BRD
     • GMINNY KONKURS BRD

     • Dzisiaj odbył się w Trzciance Gminny Turniej BRD. Naszą szkołę reprezentowali: Aleksandra Cury, Aleksandra Sicińska, Kamil Flisikowski i Filip Ciuba. Po dobrze napisanej części testowej drużyna znajdowała się na miejscu trzecim. Niestety, po części praktycznej (rower niedostosowany do naszej reprezentantki) spadliśmy na czwarte miejsce. Gratulujemy drużynie wysokiego wyniku.

    • WIOSENNE PRZEBUDZENIE
     • WIOSENNE PRZEBUDZENIE

     • Marcelina Kaczmarek z kl. II przy akompaniamencie Karoliny Janczarek i Kingi Czyż oraz p. Marka wyśpiewała piosenką pt. "Kot" I nagrodę w Gminnym Konkursie Wiosenne Przebudzenie. Naszą Szkołę reprezentowały również dziewczynki z kl I: Aniela Burdajewicz, Joanna Czerniak, Martyna Jankowska i Marianna Jasielska współtworząc zespół Przyjaciele Lasu. Brawurowo wykonały piosenkę "Ryś Maryś" przy akompaniamencie  tego samego zespołu.

    • KINO SFERYCZNE
     • KINO SFERYCZNE

     • Wczoraj naszą szkołę odwiedziło kino sferyczne. Uczniowie mogli być uczestnikami niesamowitego wydarzenia. Na sali gimnastycznej pojawiła się nadmuchana kopuła, do której można było wejść, zająć  miejsce w pozycji leżącej i zachwycać się obrazem dookoła siebie. Kino sferyczne to efekt pełnej przestrzeni, ponieważ ekran przenośnej powietrznej kopuły zajmuje całą przestrzeń dostępną dla oka widza. Osoby znajdujące się we wnętrzu kopuły, mają możliwość przeżywania niesamowitych wrażeń, których nie ma w żadnym innym kinie. Uczniowie oglądali filmy dostosowane do wieku, które dostarczyły mnóstwa  niesamowitych wrażeń i  skłoniły do refleksji.  Dzieci przekonały się jak wiele niesamowitych zjawisk można spotkać w przyrodzie i jak mało o nich wiemy.