•  Sprzątanie Świata Rychlik 2021 – Myślę, więc nie śmiecę!!!
          • Sprzątanie Świata Rychlik 2021 – Myślę, więc nie śmiecę!!!

          • W miniony piątek, 24 września dziecieki z naszej szkoły poraz kolejny wzięly udział w ogólnopolskiej akcji Sprzatania Świata. Z tym większym zapałem, gdyż ubiegłe  2 lata nie dały nam szansy przez obostrzenia Covid. Dzieciaki wraz ze swoimi wychowawcami radośnie wyruszyły w plener.

            Uczymy młode pokolenia, jednak często jesteśmy świadkami bezmyślności dorosłych, którym nie rzadko wszystko jedno, jak będzie wyglądać przyszłość naszych dzieci...

              Plastikowe  opakowania zdominowały nasze życie i otoczenie. Plastik jest wszędzie w wodzie, którą spożywamy, w powietrzu którym oddychamy a także w naszych ciałach. Wychodząc na spacer bardzo często napotykamy porzucone plastikowe butelki (PET), woreczki i reklamówki foliowe, oraz jednorazowe kubeczki. Ich rozkład w środowisku naturalnym zajmuje od 100-1000 lat, a nawet dłużej.

            Plastikowe odpady stały się jednym z problemów cywilizacyjnych, aby z nim walczyć wystarczy zacząć od siebie zmieniając swoje nawyki i przyzwyczajenia oraz wdrażając w życie ideę less waste (mniej odpadów) i zasadę 5R (redukuj, użyj ponownie, segreguj, odzyskuj, odnawiaj).

            Poniżej kilka prostych sposobów mających wpływ na ograniczenie plastiku i tworzyw sztucznych.

            DOBRE RADY NA ODPADY:

            • foliową reklamówkę na zakupy zastąp materiałową torbą,
            • zakupione warzywa i owoce zapakuj do siatki wielokrotnego użytku lub samodzielnie uszytego woreczka np. ze starej firanki,
            • kupujesz kawę na wynos? Przyjdź z własnym kubkiem, niektóre kawiarnie dają zniżkę na kawę, gdy klient posiada własny kubek,
            • kupując jedzenie na wynos możesz poprosić o zapakowanie do własnego pojemnika na żywność,
            • kanapkę możesz zapakować w specjalną serwetkę śniadaniową zapinaną na rzep bądź w woskowijkę. Woskowijka to w 100% naturalna bawełniana szmatka nasączona specjalną mieszaniną na bazie wosku pszczelego. Stanowi ekoalternatywę do folii spożywczej lub aluminiowej. Jedna może służyć przez wiele miesięcy, wystarczy tylko po każdym użyciu przemyć wewnętrzną stronę letnią wodą,
            • zainwestuj w nowoczesny filtr i daj szansę „kranówce” zamiast kupować wodę w plastikowych butelkach,
            • zrezygnuj z używania plastikowych sztućców i słomek,
            • niektóre środki czystości możesz zrobić samodzielnie przepis na domowy płyn do szyb czy płyn do czyszczenia łazienki znajdziesz w internecie, dzięki temu nie generujesz kolejnych plastikowych opakowań,
            • mydło i szampon w płynie zastąp produktem w kostce,

            Postępując w ten sposób przyczynimy się do ograniczenia wytwarzanych odpadów oraz do poprawy czystości naszego otoczenia.

             

             

             

        • Zda(L)ni na relacje
          • Zda(L)ni na relacje

          • 20 września 2021r. zokończyliśmy w naszej szkole projekt psychologiczny dotyczący badań nad wpływem zdalnej edukacji na rozwój naszych uczniów, ktorego patronem był Instytut Psychologii i Edukacji Dziecka w Poznaniu. Tego dnia gościliśmy w naszych murach Panią psycholog Ewę Gordziej - Niewczyk , która opowiedziała naszym uczniom o możliwościach radzenia sobie z emocjami, stresem, agresją.  

            Zda(L)ni na relacje to innowacja opracowana w Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej Instytutu Psychologii i Edukacji Dziecka w Poznaniu. Innowacja dotyczy wsparcia relacji uczniów w zdalnej formie edukacji. 

            Pandemia i przeniesienie edukacji do internetu spowodowały pogorszenie relacji wśród uczniów. Wiąże się to z szeregiem negatywnych następstw psychologicznych. Zaproponowane przez nas narzędzia mają wspierać relacje uczniów podczas edukacji zdalnej i niwelować jej skutki dla relacji i kondycji emocjonalnej dzieci.

        • Narodowy Spis Powszechny
          • Narodowy Spis Powszechny

          • W dniu 1 kwietnia 2021 r. w całej Polsce rozpoczął się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań NSP 2021.

            Powszechny spis ludności i mieszkań odbywa się co 10 lat i jest jedynym badaniem, które pozwala na pozyskanie szczegółowych informacji o liczbie ludności, jej terytorialnym rozmieszczeniu, strukturze demograficzno-społecznej i zawodowej, a także o ilościowymi jakościowym stanie zasobów mieszkaniowych i budynkowych. Dane zebrane w ramach prac spisowych są wykorzystywane do opracowań, zestawień i analiz statystycznych, do tworzenia i aktualizacji przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego operatu do badań statystycznych.

            Udział w spisie ludności i mieszkań jest obowiązkowy. Pytania dotyczyć będą  charakterystyki demograficznej i aktywności ekonomicznej osób, poziomu wykształcenia oraz stanu i charakterystyki zasobów mieszkaniowych. Dokładny zakres informacji zbieranychw NSP 2021 dostępny jest w załączniku nr 1 do ustawy z dnia 9 sierpnia 2019 r. o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. (t. j. Dz.U. poz. 1775 z późn. zm.).

            Obowiązkiem spisowym objęte zostaną:

            - osoby fizyczne stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkachi innych zamieszkanych pomieszczeniach niebędących mieszkaniami, osoby fizyczne niemające miejsca zamieszkania;

            - mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania i inne zamieszkane pomieszczenia niebędące mieszkaniami.

            Przekazywania danych będzie się odbywało:

            - samodzielnie za pośrednictwem aplikacji internetowej na stronie internetowej GUS;

            - w wywiadzie telefonicznym przeprowadzanym przez rachmistrza spisowego;

            Tożsamość rachmistrza spisowego będzie można zweryfikować kontaktując sięz Wojewódzkim Biurem Spisowym w Urzędzie Statystycznym w Poznaniu lub właściwym Gminnym Biurem Spisowym.

            Wszystkie przekazywane w czasie spisu dane zostaną objęte tajemnicą statystyczną – będą należycie i starannie zabezpieczone oraz nie zostaną nikomu ujawnione. Stosowane przez statystykę publiczną narzędzia oraz procedury w zakresie bezpieczeństwa danych zapewniają całkowitą ochronę gromadzonych informacji. Statystyka publiczna prezentuje jedynie dane wynikowe, których nie można powiązać z konkretnymi osobami.

            Prosimy wszystkich o zaangażowanie i zachęcamy do włączenia się w upowszechnianie informacji o spisie. Liczymy się dla Polski!

             

            reklama_Loterii_NSP.pdf

            Ulotka_NSP2021_DL_rachmistrz_tu_byl.pdf

        • Dzień przedszkolaka
          • Dzień przedszkolaka

          • Każdy przedszkolak dobrze wie😍 że kiedy wrzesień już kończy się😍 od najmłodszego aż po starszaka😍 wszyscy świętują Dzień przedszkolaka! :)❤️❤️❤️❤️

            Dzień przedszkolaka, jak przystało na tak ważne święto przedszkolne, był pełen radości, zabaw.

        • RYBNE WARSZTATY KULINARNE
          • RYBNE WARSZTATY KULINARNE

          • yby to samo zdrowie, a mnogość ich gatunków i sposobów przyrządzania sprawia, że istnieje praktycznie niezliczona ilość przepisów, w których stają się głównym składnikiem.

            W dniu 17 września br. klasa III i IV oraz dwoje reprezentantów klasy II mieli przyjemność uczestniczenia w „Rybnych warsztatach kulinarnych” zorganizowanych przez Nadnotecką Grupę Rybacką, a które miały na celu zachęcenie dzieci do spożywania ryb i ich wykorzystywania w domowej kuchni a także przekazanie wiedzy na temat wartości odżywczych ryb i ich znaczenia w zdrowym żywieniu.

            Nad przebiegiem warsztatów czuwała autorka książek dla dzieci pani Wiesława Pyrcz.

            Warsztaty zakończyły się wspólną degustacją przygotowanych potraw: pulpecików, sałatki z sandacza, szaszłyków z łososiem, pasty z karpia. Były przepyszne !!!

            Warsztatom towarzyszył konkurs plastyczny ph. „Ryby naszych rzek i jezior”.

            I miejsce zajęła Joanna Czerniak – uczennica klasy IV,

            II miejsce zdobył Ksawery Staszewski – kl. III,

            na III miejscu uplasował się Marcel Urbaniak – kl. III.

            Wyróżnienia otrzymali: Stefan Kochner i Wiktor Pańkow z kl. III, Julia Szpica i Michalina Gaweł– kl. IV.

            SERDECZNIE DZIĘKUJEMY NADNOTECKIEJ GRUPIE RYBACKIEJ !

        • Dzień Kropki
          • Dzień Kropki

          • Dzień Kropki na stałe zawitał już w naszym corocznym kalendarzu. To dzień, w którym przypominamy sobie historię małej Vashti i uświadamiamy dzieciom, że każde z nich jest wyjątkowe. Towarzyszą nam w tym dniu zadania z kropką w tle. Nawet znaki drogowe, o których w tym tygodniu rozmawiamy- zakropkowały się. Była też kropka, która za sprawą aplikacji "unosiła" się z kartki ....to było Wow !!!!

        • Anielka prowadzi w Grand Prix Polski
          • Anielka prowadzi w Grand Prix Polski

          • W Środzie Śląskiej odbył się VI turniej z cyklu Grand Prix Polski.  Aniela Burdajewicz zajęła 4 miejsce grając w starszej kategorii wiekowej. Po sześciu turniejach wyszła na prowadzenie w klasyfikacji generalnej ligi orlik. Gratulujemy i trzymamy kciuki w kolejnych turniejach.

        • Obóz warcabowy w Dąbkach
          • Obóz warcabowy w Dąbkach

          • Na początku września pięcioro uczniów naszej szkoły wzieło udział w pieciodniowym obozie warcabowym w Dąbkach. Pogoda dopisała i oprócz rozwiazywania kombinacji warcabowych mogli spędzać czas na plaży.

        • INFOLINIA...
          • INFOLINIA...

          • Od poniedziałku, 6 września działa nowa całodobowa, bezpłatna, ogólnopolska infolinia dla dzieci i rodziców. Pod numerem telefonu 800 800 605 dzieci, młodzież, ale także rodzice, nauczyciele i pedagodzy będą mogli uzyskać profesjonalną pomoc doświadczonych psychologów, pedagogów oraz prawników. Wsparcie można otrzymać także za pośrednictwem kontaktu mailowego pomagamy@1815.pl. Nowy numer telefonu został uruchomiony na zlecenie Ministerstwa Edukacji i Nauki.

        • Informacje dla uczniów i rodziców
          • Informacje dla uczniów i rodziców

          • W dniach 2-3 września w godz. 8.00-13.00 w klasach I-VIII będą się odbywały zajęcia integracyjno organizacyjne.

            Od poniedziałku lekcje wg planu, znajdującego się w zakładce "uczniowie i rodzice" oraz w dzienniku lekcyjnym.

            W zakładce "uczniowie i rodzice" znajduje się również informacja o ubezpieczeniu, Radzie Rodziców oraz stołówce szkolnej.

             

        • Rozpoczęcie roku szkolnego
          • Rozpoczęcie roku szkolnego

          • Inauguracja roku szkolnego 2021/22 odbyła się 1 września o godz.9.00 na boisku szkolnym. Następnie odbyły się się spotkania z wychowawcami:

            klasa 1 (z rodzicami) -sala nr 8 p. Aleksandra Wojciechowska-Bednarek

            klasa 2 -sala nr 11 p. Agnieszka Czerniak

            klasa 3 - sala nr 9 p. Grażyna Dassuj

            klasa 4 - sala nr 10 p. Łukasz Broda

            klasa 5 - sala nr 7 p. Aleksandra Kuźniarek

            klasa 6 - sala nr 4 p. Karolina Czerniecka-Dziura

            klasa 7 - sala nr 3 p. Agnieszka Rej-Kułakowska

            klasa 8 - sala nr 6 p. Maja Gintrowska

        • Grand Prix Polski w Lipnie
          • Grand Prix Polski w Lipnie

          • 10 lipca w Lipnie odbył się kolejny turniej Grand Prix Polski. Aniela Burdajewicz orliczka grająca w grupie orlików zajęła 2 miejsce wśród dziewcząt, utrzymała możliwość gry w tej grupie. Kamil Flisikowski uplasował się na 4 miejscu wśród chłopców.  Gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnych turniejach.

        • Zakończenie roku szkolnego 2020/21
          • Zakończenie roku szkolnego 2020/21

          • Za nami zakończenie roku szkolnego 2020/2021. Zdecydowanie nie był to łatwy rok, ale wielu naszym uczniom udało się go ukończyć z wyróżnieniem. W piątek rozdano świadectwa, dyplomy i nagrody. Bezpiecznego, ale jednocześnie szalonego wypoczynku!

        • Pożegnanie absolwentów
          • Pożegnanie absolwentów

          • Pożegnanie absolwentów to uroczystość, której zwykle towarzyszy wiele wzruszeń. Nie inaczej było tym razem. W miniony piątek byliśmy świadkami łez, pożegnań i życzeń powodzenia w przyszłości. Pożegnaliśmy Olę, Agnieszkę, Karolinę, Kaję, Hanię, Tomka, Wojtka i Rafała. Złapcie w żagle pomyślne wiatry. Podróżujcie, śnijcie, odkrywajcie!

        • Wyjazd klasy IV
          • Wyjazd klasy IV

          • W czwartek 17 czerwca 2021r. uczniowie klasy 4 wraz z wychowawczynią udali się na wycieczkę klasową. Wspólny słoneczny dzień zaczęliśmy od obejrzenia filmu „Tom & Jerry” w trzcianeckim kinie osiedlowym.  Zaraz po filmie udaliśmy się na przepyszne lody, a następnie chwila frajdy na placu zabaw. Wygłodniali po figlach na placu udaliśmy się na pizzę😊

            Najważniejsze, że bawiliśmy się wyśmienicie, pogoda dopisała i humory też!

        • Grand Prix Polski w Żerkowie
          • Grand Prix Polski w Żerkowie

          • 19 czerwca odbył się 4 turniej z cyklu Grand Prix Polski. Aniela Burdajewicz zagrała w starszej grupie wiekowej i zajęła 2 miejsce wśród dziewcząt.Gratulujemy.

        • Witamy!

        • Szkoła Podstawowa im. Przyjaciół Lasu w Rychliku, Rychlik 16

        • Szkoła nasza szkoła w Rychliku,

          Mała to szkoła,

          Przyjazna, wesoła,

          Każdy powinien ją znać.