• Powiatowe eliminacje do XXV Konkursu Piosenki Przedszkolnej Czerwonak 2022
     • Powiatowe eliminacje do XXV Konkursu Piosenki Przedszkolnej Czerwonak 2022

     • Dziś w Hali Widowiskowo - Sportowej w Trzciance odbyły  się powiatowe eliminacje do XXV Wojewódzkiego Konkursu Piosenki Przedszkolnej Czerwonak 2022. Nasze przedszkole reprezentowali Maja Staszewska i Karol Fiszer. Obydwoje zostali laureatami na szczeblu powiatowym i przedostali sie do eliminacji rejonowych.

    • Jedynkowe Wilcze Wyzwanie
     • Jedynkowe Wilcze Wyzwanie

     • W dniu 30.05.2022 z okazji Dnia Dziecka uczniowie Szkoły Podstawowej w Rychliku wzięli udział w biegu z przeszkodami organizowanym przez SP1 oraz Wolf Race.  Na starcie stanęło łącznie 265 zawodników.  Naszą szkołę reprezentowało 15 uczniów, którzy spisali się bardzo dobrze, pokonując swoje bariery w tym trudnym biegu. Na najwyższym stopniu podium w swoich kategoriach stanęli Franciszek Kochner oraz Marcelina Kaczmarek, drugie miejsce zajęła  Julia Pańkow a trzecie miejsce wśród chłoców 6-8 Kamil Flisikowski. Szkołę reprezentowali jeszcze: Adrian Szymkiewicz, Antoni Górzny, Wiktor Pańkow, Stanisław Łukaszewski, Jan Łukaszewski, Joanna Czerniak, Marianna Jasielska, Dominik Złociński, Alan Thiel, Stefan Kochner, Szymon Kordek.

    • Niebezpieczna gra !!!
     • Niebezpieczna gra !!!

     • Huggy Wuggy to postać z gry adresowanej do osób powyżej 16. roku życia. Przytula, by zabijać, a czerwień na jego twarzy, otaczająca liczne zęby, jest symbolem krwi jego ofiar. Niestety, postać ta zdobywa coraz większą popularność wśród najmłodszych. 

      Uczniowie, a nawet przedszkolaki, coraz częściej naśladują postać z gry Poppy's Playtime. Przytulają się mocno i szepczą do ucha wulgaryzmy lub grożą morderczym uściskiem. Na alarm biją psychologowie, którzy apelują do rodziców, aby zwrócili uwagę na to, co kupują swoim dzieciom i ostrzegają przed dramatycznymi konsekwencjami zabawy niebezpieczną maskotką, a także dostępną w sieci grą, której tytułowym bohaterem jest Huggy Wuggy. 

      W zwiazku z tym trendem poproszono Ministerstwo Edukacji i Nauki, aby odniosło się do tej sprawy:

      "w związku z tym, że na rynku pojawiają się różne maskotki, to nie wszystkie mają wartość edukacyjno-wychowawczą. Psychologowie i pedagodzy oraz nauczyciele, którzy już posiadają wiedzę o szkodliwym oddziaływaniu takiej maskotki powinni poinformować rodziców i opiekunów i ostrzec przed szkodliwym wpływem tego trendu na dzieci, szczególnie te najmłodsze" - zaleca resort.

      Jak podkreśla, w przesłanym do nas komunikacie, rzecznik prasowy MEiN Adrianna Całus, "maskotka (...) nie sprzyja rozwijaniu wrażliwości i empatii i dzieci i młodzieży, dlatego rodzice powinni z wielką ostrożnością i świadomością edukacyjną podejmować decyzje o zakupie takiej maskotki dla swoich dzieci".

      Rzecznik ministerstwa edukacji informuje ponadto, że "podstawa programowa nie zaleca żadnych maskotek, tytułów gier edukacyjnych, a Minister Edukacji i Nauki nie rekomenduje pomocy naukowych, gier i zabaw, zwłaszcza takich, które propagowałyby zachowania karalne".

      W obawie o Państwa dzieci zalecamy szczególną uwagę, aby świadomie dobierać dziecku gry edukacyjne, zgodnie z certyfikatami bezpieczeństwa oraz dostosowane do jego wieku.  

      Zachęcamy także do zapoznania się z podaną poniżej informacją w linku. 

    • Egzamin ósmoklasisty!
     • Egzamin ósmoklasisty!

     • W obecnym roku szkolnym egzamin ósmoklasistów odbywać się będzie na terenie naszej placówki w dniach: 24-26 maja 2022r. 

      24 maja : język polski,  czas podstawowy:120 min.

      25 maja : matematyka, czas podstawowy: 100 min.

      26 maja: język nowożytny (j. angielski lub j. niemiecki) , czas podstawowy: 90 min.

      Naszym tegorocznym ósmoklasistom życzymy łatwych pytań i jak najmniej stresu ... :) 

    • Warsztaty ekologiczne
     • Warsztaty ekologiczne

     • Kolorowe siatki, torby na zakupy wielokrotnego użycia, wykonane własnoręcznie według wyobraźni i pomysłu  każdego uczestnika. Ponadto projekty boiska przyszłości w wymiarze 3D oraz miejsca selektywnej zbiorki odpadów komunalnych, nowoczesne pojazdy do zbiórki śmieci. To efekt kreatywnych warsztatów ekologicznych, w których wzięli uczniowie z klas VI – VIII  i  IV-V  w dniach: 18 i 19 maja 2022r.  w ramach współpracy z Ośrodkiem Edukacji Ekologicznej w Rychliku.

      Temat warsztatów: Przeciwdziałanie zanieczyszczeniu środowiska naturalnego.  

      Zaś celem warsztatów: ponowne wykorzystanie materiałów odpadowych takich, jak:  karton, ścinki materiałów krawieckich, a jednocześnie uświadomienie młodemu pokoleniu zagrożenia nadmiarem produkcji materiałów śmieciowych. Nauka przez działanie to najbardziej efektywny sposób na zrozumienie problemów XXI wieku.                                                                          Uśmiech :) i zadowolenie towarzyszył szczególnie tym, którzy efekty swojej aktywności mogli zabrać do domu. A były to praktyczne siatki na zakupy i nie tylko, które możemy obejrzeć w fotogalerii.

      Serdeczne podziękowania składamy paniom: Annie Smereczniak oraz Zofii Szymczak za fachową obróbkę naszych pomysłów na maszynach krawieckich, a panu Łukaszowi Bagrowskiemu za organizację ciekawych i praktycznych warsztatów.

    • Program muzyczny Romana Brochockiego
     • Program muzyczny Romana Brochockiego

     • 18 maja gościliśmy w naszzej szkole artystę muzyka p. Romana Brochockiego.  Ukazał swoją grą różne oblicze świata muzyki. Zaprezentował mnogość możliwości interpretacji utworów na 10 instrumentach: akordeon, harmonijka ustna, fletnia pana, okaryna, ligawka, trąbka, banjo, bałałajka, saz i hulusi.

    • Z życia pszczół
     • Z życia pszczół

     • Nasze 5,6-latki oraz klasa I wzięły udział w konkursie plastycznym "W świecie pszczół" organizowanym przez Muzeum Ziemi Nadnoteckiej w Trzciance. Dziś dzieci wzięły udział w uroczystym rozdaniu nagrod poprzedzone spektaklem Fabryki Kultury " Pszczółka Maja". Zarówno klasa I jak i przedszkolaki otrzymały dyplom i 50 zł.

    • Grand Prix w Żerkowie
     • Grand Prix w Żerkowie

     • 14 maja w Żerkowie odbył się V turniej z cyklu Grand Prix Polski 2022. Aniela Burdajewicz zajęła 2 miejsce w kategorii młodziczek i awansowała do Ekstraligi. Gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnych turniejach.

    • Mistrzostwa Polski Szkół
     • Mistrzostwa Polski Szkół

     • W Żerkowie (13.05.2022) odbyły się Mistrzostwa Polski Szkół i UKS-ów. Pojechaliśmy dużą ekipą i powróciliśmy z wieloma sukcesami. Złote medale zdobyły Aniela Burdajewicz (dziewczęta klasy 1-4) i Agata Flisikowska (szkoły ponadpodstawowe). Srebrny zdobyła Magdalena Pauszek (dziewczęta klasy 5-8), a brązowe Oliwia Kenig (szkoły ponadpodstawowe) i Kamil Flisikowski (klasy 5-8). W klasyfikacji zespołowej klas młodszych szkół podstawowych nasza szkoła zajęła 3 miejsce, klas starszych - 6, a przedszkoli - 9. Natomiast w klasyfikacji klubów Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Rychlik zajęło 3 miejsce. Gratulujemy. Szczegółowe wyniki na stronie https://wyniki.warcaby.pl/2022/0091/mpsz/

    • Spotkanie autorskie i Dzień Niezapominajki
     • Spotkanie autorskie i Dzień Niezapominajki

     • Dzieci z zerówki oraz klas I-III  wzięły udział w spotkaniu z pisarką Karoliną Kubilus oraz obchodach Dnia Polskiej Niezapominajki. Organizatorem przedsięwzięcia były BPiCK w Trzciance oraz filia BPiCK w Rychliku.

      Autorka „Mikiego Klapnięte Uszko” przybliżyła najmłodszym fabułę swojej ostatniej książki, odpowiadając także na wiele pytań małych czytelników.

      Po literackich opowieściach przyszedł czas na zasadzenie drzewka – symbolu obchodów Dnia Polskiej Niezapominajki. Święto to ma na celu promowanie postaw proekologicznych, podnoszenie świadomości w zakresie dbania o środowisko, ale także zachowanie od zapomnienia ważnych chwil i osób w życiu. To radosne i optymistyczne święto idealnie wpisało się w działalność niedawno powstałego Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Rychliku, a drzewko będzie cieszyło wszystkich odwiedzających to miejsce.

       

    • Spektakl i quest
     • Spektakl i quest

     • Dzisiaj uczniowie trzech najstarszych klas  wybrali się do Trzcianki na spektakl teatralny pt. „Kochając Różę” wystawiony przez Teatr ”Artenes” z Wrocławia. Przedstawienie zainspirowane utworem Antoine’a de Saint-Exupery’ego pt.: „Mały Książę” uświadamia odbiorcom, że wrażliwość kryje się w osobowości każdego z nas.

      Po obejrzeniu spektaklu uczniowie udali się nad trzcianeckie jezioro, aby zmierzyć się z questem „Trzcianka. Na starej plaży” przygotowanym przez panią Natalię Wójcik – pracownicę Biblioteki Publicznej i Centrum Kultury im. Kazimiery Iłłakowiczówny w Trzciance. Zadania okazały się niezłym wyzwaniem, ale dzięki nim nauczyliśmy się wielu nowych, ciekawych rzeczy. Uwielbiamy takie dni, kiedy możemy się czegoś nauczyć poza szkolnymi ławkami.

    • 50 dni uprzejmości
     • 50 dni uprzejmości

     • Rozpoczynamy dni uprzejmości. Chcemy, aby nam wszystkim żyło się miło i przyjemnie.

      Takie hasło przewodnie było tematem dzisiejszego happeningu skierowanego zarówno do uczniów, jak i nauczycieli. To także jedno z wielu zadań wychowawczych dotyczących jubileuszu 50-lecia szkoły, który obchodziła w obecnym roku szkolnym nasza placówka. Ale również okazja do przypomnienia prostej, bezinteresownej idei bycia dobrym dla drugiego człowieka, kolegi, koleżanki.

      Czy warto być uprzejmym?

      Co daje nam uprzejmość ?

      Czy dzielenie się dobrem przynosi satysfakcję?

      Czy dobro powraca?

      Czy tak wiele potrzeba, aby być uprzejmym, życzliwym dla drugiego człowieka?

      Te pytania i wiele innych skierowane były do Nas wszystkich. W czasie happeningu zostały przypomniane te wartości, które nigdy nie stracą na znaczeniu mimo upływu lat, dekad czy stuleci. Uczniowie mieli okazję do wyrażenia własnego zdania na temat uprzejmości na co dzień w różnych miejscach i okolicznościach. Jak jest i jak chcieliby, aby było. 

      Kolejnym punktem wspomnianego happeningu były powierzone zadania dla wszystkich uczniów.

      ZADANIA DLA KLAS I - VIII:

      1. Każda klasa wykona plakat dotyczący tematu dobra i uprzejmości.

      Termin: 1 czerwca br.

      2. Ogłaszamy konkurs na najbardziej uprzejmą osobę w szkole: MISTRZ UPRZEJMOŚCI

      Kategoria:

      • Uczeń
      • Kolega
      • Koleżanka
      • Nauczyciel
      • Pracownik szkoły
      • Ogłoszenie wyników w dniu zakończenia roku szkolnego.

      Dla chętnych:

      • Napisz opowiadanie na temat: W jaki sposób na co dzień można okazywać uprzejmość i uczynność? Termin: 8 czerwca 2022r.

       

      50 dni uprzejmości mogą trwać znacznie dłużej, wszystko zależy od nas samych… ;) 

    • Podsumowanie akcji Elektrośmieci
     • Podsumowanie akcji Elektrośmieci

     • Serdecznie dziękujemy dzieciom oraz wszystkim zainteresowanym za udział i pełne zaangażowanie w kolejną akcję zbiórki elektroodpadów. Podsumowując, z dwóch zbiórek (jesiennej i wiosennej) tego roku szkolnego zebraliśmy razem 1912 kg zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

      Za udział w obu akcjach otrzymaliśmy bon w wysokości 286 zł  do wykorzystania na materiały biurowe i papiernicze dla uczniów naszej szkoły.

                                                                         Myślimy EKO -  działamy EKO !!!  

    • Podchody
     • Podchody

     • Marcjanna Duszyńska, Agata Flisikowska i Ola Sicińska- trzy licealistki- w dniu dzisiejszym zorganizowały naszym zerówkowiczom podchody. Dzieci wraz z p. Elą i p. Amelią podążały za pozostawionymi przez dziewczęta znakami. Było SUPER !!! Dziękujemy za ŚWIETNĄ ZABAWĘ !!!

    • Mistrzostwa Polski w Szklarskiej Porębie
     • Mistrzostwa Polski w Szklarskiej Porębie

     • Trójka naszych uczniów wzięła udział W Mistrzostwach Polski Juniorów, które odbyły się w Szklarskiej Porębie w dniach 19-24 kwietnia. Aniela Burdajewicz debiutowała w grupie do lat 13 i zajęła 8 miejsce w grze klasycznej, 6 w grze aktywnej i 5 grze błyskawicznej. Kamil Flisikowski debiutował w grupie do lat 16 i również zajął 9, 8 i 7 miejsce. Janek Łukaszewski w grupie do lat 13 zajął 16 miejsce. Zawodnicy zdobyli nowe doświadczenia, które z pewnością zaowocują w przyszłości. Gratulujemy.

     • Witamy!

     • Szkoła Podstawowa im. Przyjaciół Lasu w Rychliku, Rychlik 16

     • Szkoła nasza szkoła w Rychliku,

      Mała to szkoła,

      Przyjazna, wesoła,

      Każdy powinien ją znać.