• Agnieszka Pięta (Szczygieł)

• AGNIESZKA PIĘTA (SZCZYGIEŁ) (1962-2013) - nauczyciel naszej szkoły w latach 1981-1983

Urodzona w Trzciance. Absolwentka wydziału pe­dagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej UAM. Na­uczycielka traktująca swój zawód jako misję, przedłożyła pracę z dziećmi nad karierę naukową. Uczyła w Szkołach Podstawowych w Rychliku, filii trzcianeckiej SP nr 2, oraz nr 81 i 71 w Poznaniu.

Kiedy choroba uniemożliwiła jej pracę w szkole, wraz z mężem odrestaurowali zabytkową gorzelnię w Połajewie, adaptując ją na restaurację z ambicjami artystycznymi. Sztandarowymi projektami prowadzonej przez nią Gorzelni 505 były: cykl „Opera na Wsi”, koncerty noworoczne, biesiady dudziarskie, a także prezentacje małych form teatralnych, koncerty i recitale oraz weekendowe spotkania promujące kuchnie i kultury narodów świata. Już po roku działalności otrzymała nagrodę dziennikarzy powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego.

Źródło: "Życie interesujących kobiet z Trzcianki i okolic - Prawdziwe historie" - Elżbieta Wiśnicka, Trzcianka 2018