• Jesień wokół nas

     • Dnia 23 listopada 2018r. w Gminnym Przedszkolu w Siedlisku odbył się IV Gminny Przegląd Piosenki pt. „Jesień wokół nas -Tym razem na ludowo. Laura Helwich i Szymon Kordek, reprezentowali nasze przedszkole, a śpiewając ludowe piosenki, wraz z innymi przedszkolakami pomogli uczcić 100 rocznicę odzyskania Niepodległości.

     • rolki - lokalny

     • Nowe osiągnięcie w naszej szkole:

      Oliwia Kenig: 3

      Konkurencja: rolki
      Okręg: lokalny

      Dnia 21.11.2018r nasi uczniowie uczestniczyli w przeglądzie powiatowych talentów. W konkursie zorganizowanym przez Trzcianecki MDK wzięły udział trzy utalentowane uczennice z naszej szkoły. Oliwia Kenig swoim pokazem jazdy na rolkach urzekła jurorów i zajęła 3 miejsce. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Dziękujemy również naszym niezawodnym uczestnikom z klasy 7 i 8. Spisali się na medal.

     • Lekcja boksu

     • W czwartek 15.11 w naszej szkole odbył się trening boksu przeprowadzony przez pana Jarosława Drewnowskiego. W zajęciach wzięli udział uczniowie klas VI, VII, VIII. Zajęcia miały na celu pokazanie uczniom jak można poprzez trening rozładowywać negatywne emocje a także zachęcenie uczniów do aktywnego spędzania czasu wolnego.

     • Od nasionka do tkaniny

     • Na nietypową lekcję techniki udali się dziś uczniowie klas V i VI do Muzeum Ziemi Nadnoteckiej w Trzciance. Wzięli oni udział w warsztatach tkackich „Od nasionka do tkaniny”. Obejrzeli wystawę czasową, dowiedzieli się jak powstaje tkanina, na czym polega praca na krośnie i wzięli udział w zajęciach „Kręć się kręć, wrzeciono…”. Każdy własnoręcznie wykonał pracę, która zostanie oceniona  na najbliższej lekcji techniki. Zajęcia praktyczne bardzo podobały się uczniom, z zaangażowaniem wzięli w nich udział. Po zakończonych zajęciach posililiśmy się pyszną pizzą. Popołudnie spędzamy z igłą w dłoni.

     • Gminne obchody Święta Niepodległości.

     • W miniony weekend uczniowie naszej szkoły aktywnie włączyli się w gminne obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Sposobów na świętowanie było kilka.

      Zaczęliśmy już w piątek od dekorowania babeczek w barwy narodowe (o czym już tutaj pisano), które w niedzielę można było skosztować w hali podczas obchodów.

      W sobotę delegacja z pocztem sztandarowym brała udział w uroczystym odsłonięciu i poświeceniu Pomnika Niepodległości.

      W niedzielę działo się najwięcej. Dwaj chłopcy z klasy VIII byli wśród grupy ponad 130 osób, które w odświętnych strojach tańczyły poloneza na placu w Trzciance. Reprezentacja dziewczynek wraz z przedstawicielkami innych szkół tworzyła chór, który przepięknie śpiewał pieśni patriotyczne w hali widowiskowo – sportowej. Oczywiście podczas wszystkich tych uroczystości również był obecny szkolny poczet sztandarowy.

      Wzruszeniom nie było końca! W końcu okazja nie byle jaka!

     • 100 babeczek

     • "Sto na sto " . To niezapomniane przeżycia. Uczniowie z III ,IV i V oraz VIII z wielką ochotą podjęli się przygotować sto babeczek na setną rocznicę odzyskania Niepodległości Polski. Biel i czerwień to kolory przewodnie, więc babeczki były narodowe. A fantazji i pomysłów na lukrowane pyszności uczniom nie brakowało.

      Na finał rocznicowego święta, nasze cukiernicze wypieki, pojadą do Trzcianki,aby godnie reprezentować umiejętności naszych zdolnych uczniów. Jesteśmy dumni ,bo jest z czego. Serdeczne podziękowania dla rodziców,którzy pomogli swoim dzieciom w wypieku babeczek.

     • Święto Niepodległości

     • Uroczyste obchody wyjątkowej rocznicy.

      W piątek, 9 listopada społeczność naszej szkoły świętowała setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Apel rozpoczęliśmy od udziału w akcji „Rekord dla niepodległej”, która polegała na odśpiewaniu czterozwrotkowego hymnu Polski o godzinie 11:11.

      Część artystyczna przygotowana przez uczniów klas IV – VIII przedstawiła w przystępny sposób historię Polski od utracenia niepodległości, aż po jej odzyskanie. Wiersze były przeplatane piosenkami patriotycznymi, które uprzyjemniły apel. Na zakończenie przedszkolaki zaśpiewały piosenkę, do której tańczyły z flagą Polski.

      Ten dzień był bardzo uroczysty!

     • Mały odkrywca

     • W miniony piątek odbyły się warsztaty chemiczne dla klas 0-III. Dzieci miały okazję poznać tę dziedzinę nauki od bardzo ciekawej strony. Uczniowie ubrani w ochronny fartuch, rękawiczki i specjalne okulary, brali czynny udział w eksperymentach, poznali zasady przeprowadzania doświadczeń oraz zachowywania się w pracowni chemicznej. Największą radość sprawiło im obserwowanie "wybuchającego wulkanu".

     • konkurs - regionalny

     • Nowe osiągnięcie w naszej szkole:

      Marcelina Kaczmarek: 1
      Zofia Graf: 3
      Alan Thiel: 3
      Jakub Krawczyk: wyróżnienie

      Konkurencja: konkurs
      Okręg: regionalny

      Uczniowie klasy II i III wzięli udział w V Powiatowym Konkursie Literacko-Plastycznym „Słowem malowane” zorganizowanym przez Młodzieżowy Dom Kultury w Trzciance. 8 listopada br. przyznano nagrody. Wśród nagrodzonych znaleźli się także uczniowie naszej szkoły:

     • Mały Miś

     • W ramach projektu czytelniczego Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury odwiedziła nas przedstawicielka grupy MAC- pani Karolina Szwed. Pani Karolina przeczytała dzieciom opowiadanie o krasnalu z pakietu Ada i Olek, wpisała się do kroniki projektu i zostawiła dzieciom w prezencie od wydawnictwa MAC książeczkę z opowiadaniami. Wylosowała także dziecko, które tego dnia zabrało misia do domu. Dziękujemy ślicznie za przemiłe spotkanie !!!!!

     • Dyskoteka

     • Ostatniego dnia października, w środę nasze dzieci z klas 4-8 mogły poczuć haloowenową atmosferę. Odbyła się wtedy dyskoteka. P. Łukasz wraz z dziećmi przygotował dekorację na sali, a p. Ola i p. Karolina opiekowały się nami. Tańców i zabaw nie było końca. Wszyscy świetnie się przebrali i chętnie uczestniczyli w konkurencjach.

     • Halloween w przedszkolu

     • Halloween to tradycja odległa od nas kulturowo i geograficznie, warto jednak poświęcić jej miejsce z kilku powodów. Po pierwsze - warto poznawać zwyczaje w innych krajach, po drugie - w wyniku przenikania się kultur - halloweenowe dynie coraz częściej zaglądają do Polski, a po trzecie - dla nas najważniejsze - Halloween stanowi dobrą okazję do poćwiczenia różnych umiejętności w wesoły, żartobliwy sposób, a taką naukę nasze dzieci lubią przecież najbardziej :).

      31.11 dzieci z oddziałów przedszkolnych przyszły przebrane aby świętować Halloween. Były tańce, zabawy, zadania, małe czary mary- same dmuchały się balony, a butelka wciągnęła jajo do środka.Nie zabrakło także bajeczki o śmiesznej czarownicy oraz cukierków. Było wesoło !!! Tego dnia odbyło się także rozstrzygnięcie konkursu na Halloweenowy lampion. GRUPA MŁODSZA: I miejsce- Szymon Krasiczyński II miejsce- Gabrysia Nalewajek, Damian Konig III miejsce- Jesika Gózik GRUPA STARSZA: I miejsce- Ksawery Staszewski II miejsce- Adrian Golik, Krystian Kubiak III miejsce- Zuzia Pisarska Dzieciom i rodzicom serdecznie GRATULUJEMY !!!

     • Pasowanie na ucznia

     • Pierwszoklasiści z Naszej Szkoły stali się pełnoprawnymi uczniami. Dnia 31 października odbyło się uroczyste pasowanie na ucznia. W obecności swoich bliskich, nauczycieli, zaproszonych gości oraz braci uczniowskiej, dwanaścioro pierwszaków złożyło uroczyste ślubowanie. Wszyscy zgodnie obiecali być wzorowymi uczniami i dbać o dobre imię Naszej Szkoły. Akt pasowania poprzedzony był występem artystycznym, w którym zaprezentowali swoje umiejętności.

      Po ślubowaniu Pani Dyrektor Wioletta Flisikowska pasowała pierwszoklasistów na uczniów Szkoły Podstawowej im. Przyjaciół Lasu w Rychliku. Na zakończenie wszyscy uczniowie klasy pierwszej otrzymali dyplomy oraz upominki od Pani Dyrektor, od Wychowawcy, od koleżanek i kolegów z klasy drugiej oraz od Pana Burmistrza Krzysztofa Czarneckiego. Po części oficjalnej goście i dzieci zostali zaproszenie na słodki poczęstunek.

       

     • Halloween jako angielska tradycja

     • W dniach 30.10. oraz 31.10 na lekcjach języka angielskiego poznawaliśmy bliżej kulturę krajów anglojęzycznych. Tym razem pani Gosia przybliżyła nam tradycje związane z tamtejszym świętem Halloween.

     • Na ludowo

     • 22. października uczennice z naszej szkoły w asyście nauczyciela wybrały się na konkurs wokalny "Na Ludowo Zaśpiewajmy" w Białej. Wystąpiły w dwóch kategoriach wiekowych: solista klas IV - VI oraz solista VII - VIII. W tej drugiej, śpiewająca przy akompaniamencie Karoliny Janczarek (bęben djembe) i Marka Gordzieja (gitara) Monika Złocińska została nagrodzona wyróżnieniem. Wykonała piosenkę pt. "W moim ogródeczku". W kategorii solistów młodszych I miejsce wyśpiewała Wiktoria Paprocka z piosenką "Kare konie".

      Nauczyciel przygotował podkład w całości samplowany z utworu Grzegorza Ciechowskiego, ten w połączeniu ze śpiewem Wiktorii wzruszył do łez jurorów, m.in. p. Halinę Benedyk, wokalistkę i pedagoga.

       

      Natomiast w czwartek 25 października, nasza niezwykle utalentowana solistka Wiktoria Paprocka wyśpiewała I miejsce na XVIII Konkursie Piosenki Ludowej w Rosku. Gratulujemy młodej artystce i życzymy dalszych sukcesów.

     • Spotkanie z poetką

     • 25 września w naszej szkole gościliśmy Panią Teresę A. Ławecką – niewidomą poetkę. Pani Teresa od wielu lat mieszka w Słupsku; jednak urodziła się w Trzciance. Jest to przykład osoby, która pomimo swojej niepełnosprawności nie poddaje się, ale aktywnie uczestniczy w życiu społecznym, rozwija swoje pasje i zainteresowania. Życie Pani Teresy to suma wielu doświadczeń na różnych płaszczyznach, którymi chętnie dzieli się z dziećmi. Uczy, jak pomagać osobom niepełnosprawnym, jak traktować je w sposób naturalny, by czuły się społecznie potrzebne i akceptowane. W czasie zajęć uczniowie dowiedzieli się jak prowadzić niewidomego, poznali lalkę Zuzię z sześcioma guziczkami do nauki alfabetu Braille’a, zobaczyli sztuczkę z nawlekaniem igły. Pani Teresa zaprezentowała dzieciom urządzenie zwane colorino, które rozpoznaje kolory, shoppa – przenośny powiększalnik elektroniczny, lupy powiększające, linijki i zeszyty dla osób niedowidzących. Omówiła również zasady i przydatność czytaka, dzięki któremu świat książek jest dla niej dostępny. W roku 2016 zdobyła nawet Laur Czytelnika słupskiej biblioteki, gdyż w tym właśnie roku „przeczytała” najwięcej książek (409). Podczas spotkania Pani Teresa zaprezentowała dzieciom swoje wiersze a na zakończenie przekazała wraz z dedykacją tomik poezji. Dziewczynki z najstarszej klasy też miały dla naszego gościa niespodziankę; recytowały wiersze Pani Teresy, która wysłuchała ich z wielkim wzruszeniem. Celem spotkania było ukazanie dzieciom jak żyją osoby niewidome oraz to, że mogą być samowystarczalne, uczestniczyć aktywnie w życiu społecznym. Ważne jest także, aby już od najmłodszych lat uczyć dzieci tolerancji, przypominać im o godności każdego człowieka, także tego który doświadczony jest różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Z zajęć dzieci wyszły na pewno bogatsze o nowe doświadczenia.

     • Klimatyczna Klasa

     • W dniu 24 października  2018 r. uczniowie klasy II  wzięli udział w  zajęciach terenowych. Młodzi przyrodnicy oceniali stan powietrza na podstawie zaobserwowanych porostów nadrzewnych. Badania prowadzili w pobliżu szkoły oraz w pobliskim lesie. Na podstawie przeprowadzonych obserwacji uczniowie klasy II wyciągnęli jeden wniosek: MAMY BARDZO CZYSTE POWIETRZE :)

     • Dzień pieczonego ziemniaka

     • Dnia 17.10.2018 roku, maluszki wybrały się na wycieczkę do Górnicy. Na miejscu wspólnie obchodziliśmy Dzień Pieczonego Ziemniaka. Były zawody, było ognisko i wspólna zabawa. Dzieci zmęczone, ale i zadowolone wróciły do przedszkola.

     • Mistrzostwa Szkoły w warcabach

     • W dniu 17 października zakończyły się Mistrzostwa Szkoły w warcabach dla klas 1-3. Zwyciężył Jan Łukaszewski (kl.II) przed Maksymem Matuszewskim (kl. III) i Marceliną Kaczmarek (kl.II). Gratulujemy!!!

     • Wycieczka do Torunia

     • We wtorek 9 października 2018 r. klasa VIII wybrała się na jednodniową wycieczkę do Torunia. O godzinie 6.30 przed szkołą spotkaliśmy się z naszą wychowawczynią panią Karoliną oraz panią Aleksandrą Kuźniarek. Najpierw zwiedzaliśmy Stare Miasto w Toruniu, spotkaliśmy się z przewodnikiem – panem Mateuszem i odbyliśmy z nim spacer. Zobaczyliśmy pomnik Mikołaja Kopernika, ratusz i inne zabytki na toruńskiej Starówce. Kolejnym punktem wycieczki był seans w Planetarium. Wszyscy z zapartym tchem oglądaliśmy film pt. „Wirująca Ziemia” i uczyliśmy się jak rozpoznawać gwiazdy, poznaliśmy podstawowe informacje związane z ruchem wirowym oraz obiegowym Ziemi, zjawisko dnia i nocy oraz następstwo pór roku. W przystępny sposób poznaliśmy, jak zmienia się wygląd nieba i układ gwiazdozbiorów w ciągu roku, jaką rolę pełni Gwiazda Polarna oraz skąd biorą się fazy Księżyca. Następnie udaliśmy się na posiłek oraz na seans do kina. Wycieczka była bardzo udana, wróciliśmy zadowoleni i pełni wrażeń.